Egy rossz referencia miatt ne mondjunk le potenciális munkavállalónkról

Egy rossz referencia miatt ne mondjunk le potenciális munkavállalónkrólAmikor úgy vesszük észre valakiről előzetesen akár egy apróság miatt, hogy nem ő az akit keresünk, azonnal lemondunk róla. Egyes szakértők szerint semmiképp ne tegyünk így. A referenciák ellenőrzése jó módszer a rossz alkalmazásba vételek elkerülésére, de a pályázó elbírálása egyetlen rossz referencia miatt nem a legjobb ötlet.

Egy elkeseredett, elégedetlen korábbi főnök természetesen intő jel lehet, de nem feltétlen kizáró ok, hogy mi alkalmazásba vegyük a pályázót.

Az alábbiakban álljon pár ok arra, amivel nem feltétlen kell foglalkoznunk:

1. Találunk egy olyan referenciát, amit a pályázó nem említett

A munkakereső nem adta meg azt a referenciát, amit megtaláltunk online. A megemlített referenciákkal ellentétben, ezen főnök nem éppen a legjobb véleménnyel van a dolgozóról.

Mit tegyünk? Hajítsuk félre a rossz referenciát – megeshet hogy ez a főnök a munkavállaló egy korábbi menedzsere volt.

2. A pályázó nem illett bele a régi munkájába

Amikor egy rossz referenciát kézbe veszünk, kérdezzük meg magunktól: ezen negatívumok hatással lehetnek a mi üzletünkre? Ezek után, a rossz tulajdonság akár jó is lehet máshol.

3. Nem ismerjük a referenciát nyújtó személyt

Ha minden jel arra mutat, hogy nagyszerű alkalmazottat fogunk felvenni, biztosak vagyunk benne hogy olyasvalakinek hiszünk, akit nem is ismerünk?

4. A panaszok nem negatívak

Figyeljünk a megfogalmazásra. Ha valami ilyesmit olvasunk: “Új projektekkor megpróbált mindannyiónkat rossz színben feltüntetni”, egy keserű menedzser szavait hallhatjuk.

5. A munkavállaló jogszerűen cselekedett

Bizonyosodjunk meg afelől, hogy a negatívumok egyikét sem védi a törvény, pélául ha kiveszi a szülési szabadságot.

6. Régi incidens

Mindannyian hibázunk. Ha valaki azért lett kirúgva, mert 18 évesen az egyik ügyfelet leöntötte valamivel, ne foglalkozzunk vele.

Vélemény, hozzászólás?
Ez is tetszhet
Így választanak munkahelyet a Z-generáció tagjai
Tovább olvasom

Így választanak munkahelyet a Z-generáció tagjai

Egy országos felmérés arra kereste a választ, hogy milyen szempontok alapján választanak munkahelyet a Z-generáció tagjai. A válaszadók többségének nem a legfontosabb, hogy egy ismerős, vagy barát ajánlja-e a munkahelyet. Egyre nagyobb jelentőséggel bír számukra az, hogy büszkék tudnak-e lenni az adott munkahelyre.